011/334 20 58 / 065 920 90 98

Logo

Japan putovanje

Cena od 2.590 eur 2.390 eur / po osobi

 

GRUPNI POLASCI JAPAN PO PROMOTIVNIM CENAMA:

21.03.2025-04.04.2025. (12 noćenja / 15 dana) SEUL – TOKIO – KJOTO – 4 slobodna mesta

25.04.2025-05.05.2025. (9 noćenja / 11 dana) TOKIO – KJOTO – 9 slobodnih mesta

smeštaj u Tokiju i Kjotu, na najboljim lokacijama
bez skrivenih doplata za transfere šinkansen vozovima
paket svih izleta samo 180 EUR
vodič sa dugogodišnjim iskustvom vođenja tura za Japan

Japan putovanje je zemlja koja oduzima dah svojim posetiocima, bogata kulturom, tradicijom i istorijom. Ova ostrvska zemlja je domaćin mnogih fascinantnih hrane, gradova, prirodnih jedinstvenih iskustava. izuzetne lepota i Japan je takođe poznat po svojoj neverovatnoj hrani. Sushi, ramen i tempura su samo neki od japanskih specijaliteta koje možete probati dok ste tamo. Osim ukusne hrane, Japan je takođe domaćin nekih od najvećih tehnoloških dostignuća na svetu. dok je Tokio grad sa najvećim brojem visokih zgrada na svetu, a njihova tehnologija je napredna i futuristička..

Viza: Državljanima R. Srbije nije potrebna je viza za turistički boravak do 90 dana.

Vremenska zona: GMT +9

Japan, „Nippon“, „Nihon“, „zemlja izlazećeg sunca“, je ostrvska zemlja na dalekom istoku, čiji se arhipelag sastoji od preko 14.000 ostrva, od kojih su najveća i najznačajnija Honšu, Hokaido, Šikoku, Kjušu i Okinava. Sa 125 miliona stanovnika jedna je od najgušće naseljenih i urbanizovanih zemalja.
Japan je zaista posebna zemlja po mnogo čemu – od kulture koja je mešavina tradicionalnih običaja i modernih uticaja, preko istorije koja doseže u drevnu prošlost i prolazi kroz različite faze, do umetnosti, etike, ishrane i načina života.
Kroz naše putovanje upoznaćemo se sa brojnim aspektima istorije, kulture, života Japanaca. Krećemo iz prestonice Tokija (Tokyo), najmnogoljudnijeg grada na svetu, nekada poznatog pod imenom „Edo“. Tokio je grad sa najviše restorana koje imaju Mišelinovu zvezdu, a pretpostavlja se da se na svakih 12 metara nalazi po jedan automat iz kog možete kupiti najrazličitije stvari, od čokoladica, torti, pa čak i supa, preko suvenira, stripova, cigareta i CBD prizvoda, do isekata i misterioznih predmeta. Upoznajemo se sa modernim tehnološkim kvartom Akihabara, carskom rezidencijom i ulogom cara u japanskom društvu, a potom ćemo u Asakusi, starom delu grada, videti najstariji tokijski hram Sensođi (Sensoji). Kroz posetu Ueno parka saznaćemo zašto Japanci održavanje parkova smatraju umetnošću. U distriktu Šinđuku (Shinjuku) i Šibuja (Shibuya) stičemo utisak o futurističkom gradu i o otklonu od tradicionalne kulture, uticaj tinejdžerske i kosplej kulture i mode, kao i jedan od najprometnijih delova grada – čuveni ukršteni pešački prelaz.
U gradu Niko (Nikko) ćemo prošetati kroz Nacionalni park, videćemo hram Toshogu, ali ćemo se i upoznati sa tzv. „šumskim kupanjem“ (shinrin-yoku) koje se ogleda u blagodeti boravka i šetnje među drvećem, kao i psiho-fizičke detoksikacije. Japanci jako poštuju prirodu, a čak 67% procenata cele teritorije Japana prekriveno je šumama. Poznati su po uređenju vrtova, umetnosti aranžiranja cveća – ikebana, dok je bonsai drveće simbol zen budizma i spiritualnosti.
Kjoto (Kyoto) se smatra kulturnom prestonicom zemlje. Deo grada Gion vezuje se za gejše, tradicionalne japanske umetnice koje se bave zabavom gostiju u okviru restorana, kafea, ili drugih vrsta društvenih okupljanja. Obučavaju se u tradicionalnoj umetnosti, muzici, plesu, a poznate su po svom prefinjenom izgledu, koji uključuje slojevitu, tradicionalnu odeću i karakterističan način šminkanja. Da bi postale gejše, žene moraju da prođu kroz vrlo dug i zahtevan proces obuke, koji može trajati i do pet godina. Obuka obično počinje kada devojčice imaju oko 15 godina, a uključuje učenje različitih umetnosti, kao što su muzika, ples, pevanje, ali i društvene veštine, poput pravilnog ponašanja za stolom i umeća razgovora. Gejše su nekad bile vrlo popularne u Japanu, ali danas njihov broj znatno opada. To je delom zato što je proces obuke veoma dug i zahtevan, ali i zbog toga što je društvo danas manje zainteresovano za tradicionalne umetnosti. Ipak, gejše su i dalje važan deo japanske kulture i istorije, i predstavljaju jednu od najprepoznatljivijih ikona japanske tradicije. U Gionu se nalaze i čajdžinice, a ceremonija čaja, poznata je kao „chanoyu“. Ovaj ritualni način pripreme i posluživanja čaja je nastao u 16. veku i postao je važan deo japanske kulture. Tokom ceremonije čaja, domaćin obično priprema čaj u tradicionalnom stilu, koristeći sve potrebne rekvizite, poput posude za čaj, kantara za vodu, štapića za mešanje čaja, bambusovog metlice i slično. Priprema čaja se vrši sa posebnom pažnjom i preciznošću, a cela ceremonija je vrlo formalna i simbolična.
Imaćemo prilike da obiđemo i Inari, jedan od najpoznatijih japanskih šintoističkih svetilišta posvećenih božanstvu Inari Ōkami, koji se smatra zaštitnikom poslovnog uspeha, poljoprivrede, ribolova i zanata. Svetilište Inari ima prepoznatljivu crvenu tori kapiju koja vodi do svetilišta i više od 10.000 manjih torija koji se protežu nizbrdo kroz brda i šumu. Ove tori kapije su donacije pojedinaca i kompanija koje su posvećene Inari božanstvu u nadi da će im pomoći u ostvarenju želja. Senbon Torii, ili “hiljadu tori kapija”, je impresivni tunel od crvenih tori kapija koji vodi do Fushimi Inari Taisha svetilišta. Ovaj tunel ima preko 10.000 tori kapija i predstavlja jednu od najpopularnijih turističkih atrakcija u Kjotu.
Grad Nara je bivša prestonica Japana i smatra se prvim stalnim glavnim gradom u istoriji Japana, osnovanom 710. godine. Nara je poznata kao grad jelena, jer se više od 1.000 jelena slobodno šeta ulicama grada. Ovi jeleni se smatraju svetim i zaštićenim i turisti ih mogu hraniti specijalnom hranom koju mogu kupiti na ulici. Hram Todaiđi, koji se nalazi u Nari, najveći je drveni hram na svetu i jedan je od najvažnijih budističkih hramova u Japanu. Izgrađen je u 8. veku i predstavlja remek-delo japanske arhitekture. Unutar hrama Todaiji nalazi se velika bronzana statua Bude, poznata kao Daibutsu, koja je visoka 15 metara.
Osaka se često naziva “kuhinjskom prestonicom Japana”, jer je poznata po svom raznolikom izboru hrane, uključujući sushi, okonomiyaki (japanski specijalitet sa povrćem i mesom), ramen i druga jela. Grad takođe ima mnogo tržnica hrane i restorana, a jedan od najpoznatijih je Dotonbori, poznat po svojim svetlećim reklamama i velikim izborom hrane. Najveća atrakcija u Osaki je zamak Osakajo, koji se nalazi u centru grada. Izgrađen u 16. veku, zamak ima impresivnu arhitekturu, a unutar zamka se nalazi i muzej sa interesantnim izložbama o istoriji Osake.
Jokohama (Yokohama) je drugi najveći grad u Japanu, smešten u prefekturi Kanagawa, na obali Tihog okeana. U njemu se nalazi Chinatown, jedna od najvećih i najstarijih kineskih četvrti u svetu. Ovaj deo grada je prepun tradicionalnih kineskih restorana, prodavnica suvenira i kineskih hramova. U gradu se nalazi i muzej posvećen istoriji ramena i njegovoj pripremi. U muzeju se nalaze različiti restorani sa ramenom iz celog Japana, kao i interaktivni deo gde posetioci mogu da nauče kako da pripreme svoj ramen.
Putovanje u Japan je posebno iskustvo tokom kog ćemo upoznati sa različitim aspektima ove države i njenih stanovnika. Zapanjiće nas čistoća milionskih gradova, uživaćemo u ljubaznosti, poštovanju i zahvalnosti prema ljudima i prirodi, fasciniraće nas spoj stare tradicije i visoke tehnologije. Jedva ćemo čekati da se, nakon pozdrava „sajonara“, Japanu opet nekada vratimo!

PLAN I PROGRAM PUTOVANJA SEUL – TOKIO – KJOTO 21.03.2025. 12 noći / 15 dana
DAN 1 (21.03.2025): BEOGRAD – DOHA Dolazak na aerodrom “Nikola Tesla” tri sata pre polaska aviona. Čekiranje na let i predaja prtljaga. Let iz Beograda (BEG) u 11:55h – let QR 232. Sletanje u Dohu u 18:50h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Seul.
DAN 2 (22.03.2025): DOHA – SEUL Let iz Dohe (DOH) za Seul (ICN) u 02:20h – let QR 858. Sletanje na međunarodni aerodrom u Seulu u 16:55h po lokalnom vremenu. Transfer do hotela. Upoznajemo se sa prestonicom Južne Koreje i isprobavamo neke od specijaliteta čuvene južnokorejske kuhinje – bibimbap, kimči i nudle.
DAN 3 (23.03.2025): SEUL- fakultativni izlet obilazak Seula Fakultativni izlet razgledanja Seula – obilazimo “palatu sijajuće sreće” odnosno Gyeongbokgung – kraljevsku palatu dinastije Joseon, potom istražujemo kvart Myeongdong gde se mogu pronaći različiti suveniri, poznata ulična hrana, ali i doživeti spoj tradicije i modernog. Potom ćemo posetiti Bukchon Hanok Village – selo sa preko 900 tradicionalnih korejskih kuća. Kraj dana provodimo u Insadongu, pešačkoj ulici prepunoj čajdžinica, prodavnica tradicionalne robe i simpatičnih kafea. Noćenje.
DAN 4 (24.03.2025): SEUL – TOKIO Napuštanje smeštaja, transfer do aerodroma u Seulu i let za Tokio. Sletanje u Tokio. Po obavljanju carinskih i ulaznih procedura, upućujemo se ka centru grada. Nakon prvih utisaka i zalogaja u restoranima, vreme je za prvu noć u zemlji izlazećeg sunca. Noćenje.
DAN 5 (25.03.2025): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija jedinstvene ose, cara. Tako ćemo i mi pripovedanje o Japanu krenuti od dvorišta carske palate. Nastavićemo priču kroz Asakusu, stari deo grada, kako bismo kroz Nakamise pijačnu ulicu, stigli do zadivljujućeg i koloritnog hrama Sensođi (Sensoji). Najstariji hram Tokija datira iz sedmog veka i pruža pogled ka reci Sumidi i modernijim zdanjima, poput 634 metra visoke Skytree zgrade. Odlaskom u park Ueno, boravićemo u zelenoj oazi usred grada ali i upoznati se sa Edo periodom japanske istorije (XVII-XIX veka) ovekovečenim kroz Kaneiđi hram i brojne statue u samom parku. Veče je, opcionalno, rezervisano za odlazak u odlične suši restorane kod Uena. Noćenje.
DAN 6 (26.03.2025): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija Nastavak fakultativnog izleta: jutro započinjemo urbanim pejzažem Šinđuku (Shinjuku) distrikta. Neboderi koji dodiruju japansko nebo nalaze se u korporativnoj četvrti i mame prolaznike da se popnu na jedan od njih (Tokyo Metropolitan Government Office) kako bi uživali u ovom futurističkom prizoru. Sa najfrekventnije stanice, kroz koju dnevno prođe dva miliona putnika, otisnućemo se u mirniji i pošumljeniji deo grada, ka Meiđi hramu. Sagrađen 1920. godine, ovaj hram slavi velikog cara reformatora koji je transformisao Japan iz feudalne u savremenu državu za samo četiri decenije vladavine. Savremnost je Japanu donela interesantne vidove otklona od tradicionalne kulture, možda najvidljive u distriktu Harađuku (Harajuku), centru tinejdžerske i kosplej kulture (supkultura kostimiranih likova). Ulica Takešita (Takeshita) Dori će vas zasigurno razonoditi i napraviti uvertiru za posetu esenciji modernog Japana – Šibuji (Shibuya). Brojni savremeni trendovi su rođeni baš u ovoj četvrti, u pešačkoj ulici zvanoj Center Gai, od mode do hrane. Šibuja pruža zabavu na svakom koraku pa tako i na čuvenoj unakrsnoj raskrsnici. Za kraj, treba odati počast i statui jednog psa (Haćiko), koja je našla svoje mesto ovde kao simbol odanosti i lojalnosti, visoko poštovanih vrednosti i u savremenom društvu Japana. Noćenje.
DAN 7 (27.03.2025): TOKIO – fakultativni izlet Nikko Današnji fakultativni izlet je predah od urbanog Tokija i odlazak u romantičnu idilu planina. Putokaz usmerava u Niko (Nikkō). Pored nacionalnog parka, grad je poznat po velelepnom mauzoleju Iejasua Tokugave (Tōshōgū hram). XVII vek je doneo mnoge novine u japansko društvo a one se danas, u arhitekturi, najbolje sagledevaju kroz kitnjaste drvene rezbarije ovog mauzoleja. Filigranski spojeni šinto i budistički elementi pružaju uvid i u religijske svetonazaore ere šoguna (generala). Sam hram je u srcu guste šume. Stoga, ne čudi da je ovaj deo ruralnog severa Japana idealan za tzv. “šumsko kupanje” (shinrin-yoku). Praksa se, zapravo, tiče blagodeti boravka i šetnje među drvećem, kao i psiho-fizičke detoksikacije upoznavanjem sa zelenim okruženjem. Nakon dugačkih šetnji, povratak vozom za Tokio. Noćenje.
DAN 8 (28.03.2025): TOKIO – KJOTO Napuštanje smeštaja i transfer vozom za Kjoto (Kyōto), istorijsku prestonicu Japana. Više od hiljadu godina Kjoto je bio centar japanske kulture i društva što mu je omogućilo da i danas zadrži duh prošlih vremena. Šetnjom kroz Gion (gejša distrikt sa brojnim čajdžinicama) ili “putem filozofa” Nišide Kitara, uverićete se u istorijsku vrednost ovog grada. Kjoto je, takođe, vrlo uzbudljiv noću, pa se tako, do kasno u noć, možete častiti u barovima (izakaya) ili razgledati suvenire i hranu na Nišiki pijaci. Noćenje.
DAN 09 (29.03.2025): KJOTO – fakultativni izlet obilazak Kjota i Arašijama (šuma bambusa) Živopisno jesenje lišće (kōyō) je zadivljujuće u Arašijami (Arashiyama), predgrađu Kjota gde su odsedali plemići i uživali u prelivanju bakarno-zlatnih boja. Na fakultativnom izletu ćemo se uputiti kroz šumu visokog drveća bambusa, sretati lokalce uposlene u malim zanatskim radnjama i osetiti čari tradicionalnog Japana. Sledeća stanica na našem izletu je sedamnaestovekovni zamak Niđo (Nijōjō). Naučićemo kako su dvorjani tiho hodali po šljunku palate i služili prvog šoguna, Tokugavu. Zidovi ove građevine, zajedno sa tatamijima (podmetači za spavanje) i iscrtanim kliznim vratima (fusuma) kriju mnoge dvorske priče. Vredi spomenuti i da je UNESKO ovaj zamak uvrstio 1994. godine na listu svog bogatog nasleđa. Takođe, zen hram koji sažima lepotu Kjota na jednoj slici, “Zlatni paviljon” (Kinkakuji), je u našem itinereru. Spratovi su mu pokriveni zlatnim listićima od XV veka. Kompleks je mnogo puta bio spaljivan. Toliko često, da je poslednji pokušaj ljubomornog monaha, ušao i u čuvenu knjigu Jukija Mišime. Od 1955. godine stoji u svojoj potpunoj veličanstvenosti pred posetiocima do danas, nakićen i inspirisan detaljima Kitajama feudalne kulture. Povratak u smeštaj u Kjoto. Noćenje.
DAN 10 (30.03.2025): KJOTO – fakultativni izlet Nara + Inari Skerletnocrvena boja “hiljadu tori-kapija” (Senbon torii) opčiniće vas na današnjem fakultativnom izletu. Inari, šinto boginja pirinča, poštovana je vekovima u ovom hramu koji okružuje neobična staza kapija, a dobrodošlicu žele boginjine vesnice, statue lisica (kitsune). Izlet se, potom, nastavlja u pitoresknom gradu Nara. Prva stalna prestonica Japana iz osmog veka, oblikovana je stolećima pod snažnim uticajem budističke prakse. Posetićemo, stoga, hram Todaiđi (Todaiji), najstariji hram koji je ujedno i najduža drvena građevina na svetu kao i dom statue bronzanog Bude visokog čak 15 metara. Ulaz u svetilište čuvaju mišićave statue Nio zaštitinika, a hram je i mesto zabavne tradicije provlačenja kroz drveni stub koji vam u narednom životu može doneti prosvetljenje. Pre nego što se vratimo u Kjoto, družićemo se sa desetinama pitomih jelena u parku, hraneći krekerima ove “glasnike bogova”, kako ih ovde smatraju. Noćenje.
DAN 11 (31.03.2025): KJOTO – fakultativni izlet Osaka + zamak Obilazak zamka Tojotimija Hidejošija iz 1583. godine kod Osake (Ōsakajō) je deo današnje priče i fakultativnog izleta. Zdanje je jedva preživelo burna vremena okršaja velikaša da bi se danas ukazalo u svojoj iskonskoj lepoti. Kapije opasane kamenim zidovima, citadele i kanali su uočljivi izdaleka, a unutrašnjost nam pruža uvid u turbulentnu prošlost zemlje. Nastavak dana je rezervisan za šetnju kroz kulinarsku prestonicu Japana – Osaku. Fantastična je prilika da isprobate lokalni roštilj (teppanyaki), supu sa rezancima (udon), palačinke od kupusa (okonomyaki) ili ćufte od hobotnice (takoyaki). Osaka je oduvek bila trgovački grad, ekomomski snažan a stanovnici su otvoreniji nego bilo gde u zemlji. Dotombori distrikt je odličan za noćnu posetu jer pruža živahnu atmosferu posetiocima, uz dva nezaobilazna simbola – neonskog maratonca (Glico running man) i džinovsku krabu (Kani Doraku). Povratak u Kjoto. Noćenje.
DAN 12 (01.04.2025): KJOTO – TOKIO Slobodno vreme u Kjotu pre polaska na transfer za Tokio. Prilika da, shodno sopstvenim interesovanjima, upotpunite posetu Kjotu, posećujući brojne hramove, muzeje (vozova ili manga stripa) i umetničke galerije, uživajući u japanskim drvorezima (ukijo-e) ili ceremonijima ispijanja čajeva. Transfer iz Kjota do Tokija. Noćenje.
DAN 13 (02.04.2025): TOKIO – SEUL Napuštanje smeštaja prema pravilima hotela. Slobodno vreme do polaska na aerodrom. Let iz Tokija za Seul. Dolazak u Seul. Transfer do smeštaja. Slobodno vreme. Noćenje.
DAN 14 (03.04.2025): SEUL Napuštanje smeštaja prema pravilima hotela. Slobodno vreme za kupovinu suvenira. Mogućnost fakultativnog obilaska Seulskog tornja i Namsan parka. Večernji transfer do aerodroma.
DAN 15 (04.04.2025): SEUL – DOHA – BEOGRAD Let iz Seula (ICN) za Dohu u 01:20h – let QR 859. Dolazak u Dohu u 05:45h po lokalnom vremenu i presedanje na let za Beograd. Let iz Dohe za Beograd u 07:25h – let QR 231. Dolazak u Beograd u 11:40h. Kraj putovanja.
PLAN I PROGRAM PUTOVANJA 25.04.2025. TOKIO – KJOTO 9 noći / 11 dana
DAN 1 (25.01.2025): BEOGRAD – BEČ – TOKIO Dolazak na aerodrom “Nikola Tesla” tri sata pre polaska aviona. Čekiranje na let i predaja prtljaga. Let iz Beograda (BEG) u 07:00h – let OS 740. Sletanje u Beč u 08:10h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Tokio. Let iz Beča (VIE) za Tokio (NRT) u 13:30h – let OS 51.
DAN 2 (26.04.2025): BEČ – TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija Sletanje na međunarodni aerodrom Narita u Tokiju u 08:50h po lokalnom vremenu. Po obavljanju carinskih i ulaznih procedura, upućujemo se ka centru grada. Nakon prvih utisaka i zalogaja u restoranima, vreme je za upoznavanje Tokija. Fakultativni izlet razgledanja Tokija počećemo iz njegovog središta. Vekovima je japansko društvo gravitiralo oko jedinstvene ose, cara. Tako ćemo i mi pripovedanje o Japanu krenuti od dvorišta carske palate. Nastavićemo priču kroz Asakusu, stari deo grada, kako bismo kroz Nakamise pijačnu ulicu, stigli do zadivljujućeg i koloritnog hrama Sensođi (Sensoji). Najstariji hram Tokija datira iz sedmog veka i pruža pogled ka reci Sumidi i modernijim zdanjima, poput 634 metra visoke Skytree zgrade. Odlaskom u park Ueno, boravićemo u zelenoj oazi usred grada ali i upoznati se sa Edo periodom japanske istorije (XVII-XIX veka) ovekovečenim kroz Kaneiđi hram i brojne statue u samom parku. Veče je, opcionalno, rezervisano za odlazak u odlične suši restorane kod Uena. Noćenje.
DAN 3 (27.04.2025): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija Nastavak fakultativnog izleta: jutro započinjemo urbanim pejzažem Šinđuku (Shinjuku) distrikta. Neboderi koji dodiruju japansko nebo nalaze se u korporativnoj četvrti i mame prolaznike da se popnu na jedan od njih (Tokyo Metropolitan Government Office) kako bi uživali u ovom futurističkom prizoru. Sa najfrekventnije stanice, kroz koju dnevno prođe dva miliona putnika, otisnućemo se u mirniji i pošumljeniji deo grada, ka Meiđi hramu. Sagrađen 1920. godine, ovaj hram slavi velikog cara reformatora koji je transformisao Japan iz feudalne u savremenu državu za samo četiri decenije vladavine. Savremnost je Japanu donela interesantne vidove otklona od tradicionalne kulture, možda najvidljive u distriktu Harađuku (Harajuku), centru tinejdžerske i kosplej kulture (supkultura kostimiranih likova). Ulica Takešita (Takeshita) Dori će vas zasigurno razonoditi i napraviti uvertiru za posetu esenciji modernog Japana – Šibuji (Shibuya). Brojni savremeni trendovi su rođeni baš u ovoj četvrti, u pešačkoj ulici zvanoj Center Gai, od mode do hrane. Šibuja pruža zabavu na svakom koraku pa tako i na čuvenoj unakrsnoj raskrsnici. Za kraj, treba odati počast i statui jednog psa (Haćiko), koja je našla svoje mesto ovde kao simbol odanosti i lojalnosti, visoko poštovanih vrednosti i u savremenom društvu Japana. Noćenje.
DAN 4 (28.04.2025): TOKIO – fakultativni izlet Nikko Današnji fakultativni izlet je predah od urbanog Tokija i odlazak u romantičnu idilu planina. Putokaz usmerava u Niko (Nikkō). Pored nacionalnog parka, grad je poznat po velelepnom mauzoleju Iejasua Tokugave (Tōshōgū hram). XVII vek je doneo mnoge novine u japansko društvo a one se danas, u arhitekturi, najbolje sagledevaju kroz kitnjaste drvene rezbarije ovog mauzoleja. Filigranski spojeni šinto i budistički elementi pružaju uvid i u religijske svetonazaore ere šoguna (generala). Sam hram je u srcu guste šume. Stoga, ne čudi da je ovaj deo ruralnog severa Japana idealan za tzv. “šumsko kupanje” (shinrin-yoku). Praksa se, zapravo, tiče blagodeti boravka i šetnje među drvećem, kao i psiho-fizičke detoksikacije upoznavanjem sa zelenim okruženjem. Nakon dugačkih šetnji, povratak vozom za Tokio. Noćenje.
DAN 5 (29.04.2025): TOKIO – KJOTO Napuštanje smeštaja i transfer vozom za Kjoto (Kyōto), istorijsku prestonicu Japana. Više od hiljadu godina Kjoto je bio centar japanske kulture i društva što mu je omogućilo da i danas zadrži duh prošlih vremena. Šetnjom kroz Gion (gejša distrikt sa brojnim čajdžinicama) ili “putem filozofa” Nišide Kitara, uverićete se u istorijsku vrednost ovog grada. Kjoto je, takođe, vrlo uzbudljiv noću, pa se tako, do kasno u noć, možete častiti u barovima (izakaya) ili razgledati suvenire i hranu na Nišiki pijaci. Noćenje.
DAN 6 (30.04.2025): KJOTO –fakultativni izlet obilazak Kjota i Arašijama (šuma bambusa) Živopisno jesenje lišće (kōyō) je zadivljujuće u Arašijami (Arashiyama), predgrađu Kjota gde su odsedali plemići i uživali u prelivanju bakarno-zlatnih boja. Na fakultativnom izletu ćemo se uputiti kroz šumu visokog drveća bambusa, sretati lokalce uposlene u malim zanatskim radnjama i osetiti čari tradicionalnog Japana. Sledeća stanica na našem izletu je sedamnaestovekovni zamak Niđo (Nijōjō). Naučićemo kako su dvorjani tiho hodali po šljunku palate i služili prvog šoguna, Tokugavu. Zidovi ove građevine, zajedno sa tatamijima (podmetači za spavanje) i iscrtanim kliznim vratima (fusuma) kriju mnoge dvorske priče. Vredi spomenuti i da je UNESKO ovaj zamak uvrstio 1994. godine na listu svog bogatog nasleđa. Takođe, zen hram koji sažima lepotu Kjota na jednoj slici, “Zlatni paviljon” (Kinkakuji), je u našem itinereru. Spratovi su mu pokriveni zlatnim listićima od XV veka. Kompleks je mnogo puta bio spaljivan. Toliko često, da je poslednji pokušaj ljubomornog monaha, ušao i u čuvenu knjigu Jukija Mišime. Od 1955. godine stoji u svojoj potpunoj veličanstvenosti pred posetiocima do danas, nakićen i inspirisan detaljima Kitajama feudalne kulture. Povratak u smeštaj u Kjoto. Noćenje.
DAN 7 (01.05.2025): KJOTO – fakultativni izlet Nara + Inari Skerletnocrvena boja “hiljadu tori-kapija” (Senbon torii) opčiniće vas na današnjem fakultativnom izletu. Inari, šinto boginja pirinča, poštovana je vekovima u ovom hramu koji okružuje neobična staza kapija, a dobrodošlicu žele boginjine vesnice, statue lisica (kitsune). Izlet se, potom, nastavlja u pitoresknom gradu Nara. Prva stalna prestonica Japana iz osmog veka, oblikovana je stolećima pod snažnim uticajem budističke prakse. Posetićemo, stoga, hram Todaiđi (Todaiji), najstariji hram koji je ujedno i najduža drvena građevina na svetu kao i dom statue bronzanog Bude visokog čak 15 metara. Ulaz u svetilište čuvaju mišićave statue Nio zaštitinika, a hram je i mesto zabavne tradicije provlačenja kroz drveni stub koji vam u narednom životu može doneti prosvetljenje. Pre nego što se vratimo u Kjoto, družićemo se sa desetinama pitomih jelena u parku, hraneći krekerima ove “glasnike bogova”, kako ih ovde smatraju. Noćenje.
DAN 08 (02.05.2025): KJOTO – fakultativni izlet Osaka + zamak Obilazak zamka Tojotimija Hidejošija iz 1583. godine kod Osake (Ōsakajō) je deo današnje priče i fakultativnog izleta. Zdanje je jedva preživelo burna vremena okršaja velikaša da bi se danas ukazalo u svojoj iskonskoj lepoti. Kapije opasane kamenim zidovima, citadele i kanali su uočljivi izdaleka, a unutrašnjost nam pruža uvid u turbulentnu prošlost zemlje. Nastavak dana je rezervisan za šetnju kroz kulinarsku prestonicu Japana – Osaku. Fantastična je prilika da isprobate lokalni roštilj (teppanyaki), supu sa rezancima (udon), palačinke od kupusa (okonomyaki) ili ćufte od hobotnice (takoyaki). Osaka je oduvek bila trgovački grad, ekomomski snažan a stanovnici su otvoreniji nego bilo gde u zemlji. Dotombori distrikt je odličan za noćnu posetu jer pruža živahnu atmosferu posetiocima, uz dva nezaobilazna simbola – neonskog maratonca (Glico running man) i džinovsku krabu (Kani Doraku). Povratak u Kjoto. Noćenje.
DAN 9 (03.05.2025): KJOTO – TOKIO Slobodno vreme u Kjotu pre polaska na transfer za Tokio. Prilika da, shodno sopstvenim interesovanjima, upotpunite posetu Kjotu, posećujući brojne hramove, muzeje (vozova ili manga stripa) i umetničke galerije, uživajući u japanskim drvorezima (ukijo-e) ili ceremonijima ispijanja čajeva. Transfer iz Kjota do Tokija. Noćenje.
DAN 10 (04.05.2025): TOKIO Slobodno vreme u Tokiju ili fakultativni izlet do Jokohame (Yokohama), drugog najvećeg grada u zemlji. Multikulturni grad, na obodu tokijskog zaliva i Pacifika, je i najznačajnija luka koje je uvek imala kontakt sa svetom van Japana. Mesto je i gde je najveći Chinatown na svetu. Ova moderna luka je ujedno i poslednje odredište pre nego što kažemo “sayonara” magičnom Japanu. Noćenje. DAN 11 (05.05.2025): TOKIO – BEČ – BEOGRAD Ranojutarnji transfer do aerodroma i let iz Tokija (NRT) za Beč u 11:10h – let OS 52. Sletanje u Beč u 18:25h i presedanje na let za Beograd. Let iz Beča za Beograd u 22:30h – let OS 739. Dolazak u Beograd u 223:35h. Kraj putovanja.